Zlepšenie stavu chrbtice, odbúranie stresu, či štíhlejšie krivky. To všetko dosiahnete správnou masážou. Ak žijete sami, neváhajte už ani minútu!
Jednotlivé masérske ošetrenia možno rozdeliť na klasické, relaxačné, detoxikačné a ošetrujúce. V mnohých ázijských krajinách vnímajú masáž ako zdravotnú prevenciu. Aby ste si jej účinky vychutnali naplno, musíte si vybrať tú správnu masáž. Napríklad tradičná thajská je silová.
Hmaty a tlak lakťami či kolenami terapeuta môžu byť niekomu nepríjemné. Ak sa rozhodnete relaxovať, vhodné sú celotelové olejové ošetrenia, ktoré v zime zároveň vyživia pokožku. Milujete pohyb? Potom si vaše svaly zaslúžia športovú masáž. Jemné dotyky však oceníte aj v kaderníctve či v kozmetických salónoch.
NIEKEDY ZABOLÍ
Pri masáži mnohí nezažívajú len príjemné pocity. Kde-tu hmat poriadne zabolí. Kým niekto to považuje za signál, že ošetrenie je naozaj kvalitné, iný radšej vymení odborníka. „Masáž by nemala bolieť. Ak však prídete s blokádou či so svalovým spazmom, ktoré chceme špeciálnymi mäkkými technikami či reflexnou masážou uvoľniť, môže to aj bolieť,“ vysvetľuje B. Hanicová.
„Dobrý terapeut by vás mal na začiatku masáže upozorniť, že mu máte každý nepríjemný pocit naznačiť. Zároveň sleduje vaše podvedomé reakcie, či sa pri niektorom hmate nemyknete, prípadne či neležíte príliš strnulo.“ Nepríjemné pocity pri masáži sú veľmi individuálne, každý človek má iný prah bolesti a vyhovuje mu iný druh ošetrenia. Nebojte sa komunikovať. Ak vám niečo nevyhovuje alebo, naopak, je vám niečo veľmi príjemné, masérovi to povedzte.
Tvarovanie poležiačky
Ak ste sa rozhodli zhodiť pár nadbytočných kíl, môžete si diétny program osviežiť masážou. Vďaka správne zvoleným dotykom terapeuta či použitiu špeciálnych hlavíc si dotvarujete krivky. Ktoré ošetrenie je najlepšie?
„Základným prvkom pri tvarovaní postavy je lymfodrenážna masáž,“ hovorí MUDr. Iveta Hasová. „Aktivuje tok lymfy, ktorá zbavuje organizmus nahromadených toxínov. Nové, sofistikovanejšie postupy len rozvíjajú a zdokonaľujú efekt klasickej lymfodrenáže. Zvyčajne ide o prístrojové ošetrenia, ktoré okrem zlepšenia prietoku lymfy uvoľnia nahromadený tuk. Ten je potom ľahšie využiteľný a spáliteľný.“
Uvoľnenie nie len v tehotenstve
Na masáž si často spomenú dámy počas tehotenstva. Zväčšujúce sa bruško dá poriadne zabrať najmä krížom, ale pozor, nevyberte sa na celotelové ošetrenie. „Vhodnejšie sú čiastočné masáže. Napríklad relaxačná masáž chrbta, ktorá uvoľní preťažené svalstvo, alebo lymfodrenážna masáž nôh, ktorá vás zbaví opuchov,“ radí Barbora Hanicová.
CITLIVKY S OLEJOM OPATRNE
Neoddeliteľnou súčasťou mnohých masáží sú oleje. V zime ich suchšia pokožka tela spracuje, mastná však môže mať problém. Dôležité je, čo vám odborník na pokožku aplikuje. „Mnohé, najmä lacné minerálne oleje a lanolín majú komedogénny efekt, upchávajú póry. Naopak, kvalitné oleje ako jojobový či makadamiový, optimalizujú množstvo mazu,“ vysvetľuje dermatologička. Botanické oleje obsahujú veľa vitamínov a antioxidantov s protizápalovým účinkom.
Zároveň slúžia preventívne aj proti predčasnému starnutiu pleti.“ Alergickú reakciu však môžete mať na čokoľvek. Aj na tú najvyššiu kvalitu. Najmä ak máte precitlivenú pokožku, mali by ste si nový prípravok otestovať na vnútornej strane zápästia. Dvojnásobne to platí pri aplikácii oleja na tvár.
POMÁHA PSYCHIKE
Mali ste toho v práci veľa, reagujete podráždene na svojich blízkych? Nestíhate upratovať, variť, rozvážať deti po krúžkoch? Zastavte sa a choďte na masáž. Má preukázateľne dobrý vplyv na psychiku. Dotyky maséra povzbudzujú tvorbu hormónov šťastia, endorfínov. Produkcia stresových hormónov, naopak, klesne a imunitný systém sa posilní. „Masáž môže pomôcť tak prepracovaným manažérom, ako aj žene na materskej dovolenke,“ potvrdzuje slová psychoterapeut PhDr. Filip Kollár.
„Keďže pri nej stačí len ležať a dovoliť niekomu, aby sa o vás staral, výborne sa uvoľníte. Na psychiku vplývajú pozitívne aj rôzne éterické oleje, ktoré sa pri masáži využívajú. Dôležité je vybrať si maséra či fyzioterapeuta, ktorého dotyk vám nebude prekážať.“ Niektoré výskumy dokonca tvrdia, že osamelí ľudia by mali masáž absolvovať častejšie. Vraj tým zaženú pocit smútku.
„Je to individuálne. Rovnako sa hovorí, že extrovert chodí na masáž častejšie ako introvert. Ľudia, ktorým prekáža cudzí dotyk, si ošetrenie určite nevychutnajú. Ak však pochádzate napríklad z veľkej rodiny, z ktorej ste naučení objímať sa, a na dlhší čas sa ocitnete v cudzom meste, vtedy môže masáž poslúžiť ako jemná náhrada dotykov.“
Jemné dotyky zlepšia pleť
Masáž je nielen výborným prostriedkom, ako odstrániť bolesti chrbta, hlavy, kĺbov, poruchy spánku či docieliť celkové uvoľnenie, ale prospeje aj pokožke. Pozitívny efekt dosiahnete najmä vďaka lepšiemu prekrveniu a odstráneniu odumretých buniek. Podporí sa prirodzená obnova tkanív, pokožka lepšie prijme výživné látky zvonka. „Tlakom masáže sa uvoľňujú výlučky potných a mazových žliaz, podporuje sa látková premena,“ hovorí dermatologička MUDr. Iveta Hasová. „Okrem prekrvenia svalov sa zmierňuje ich únava a dochádza k celkovej relaxácii nervovej sústavy, čo sa prenesie aj na iné orgány. Zlepšenie kvality kože však dosiahnete len pri pravidelnej a komplexnej starostlivosti.“
Ktoré sú v kurze?
Ajurvédska – Celotelové ošetrenie abhyanga sa upravuje podľa osobnostného typu, na jeho základe sa volí množstvo oleja alebo púdru. Masírovanie sa začína od brucha, teda pupka. Podľa individuálnych ťažkostí sa volia i esenciálne oleje.
Lymfodrenážna – Ideálne je klasické ručné ošetrenie, ktoré podporí tok lymfy. Vďaka tomu sa z tela ľahšie odbúravajú škodlivé látky. Lymfa sa nikdy nerozprúdi sama. Podporí ju v tom len masáž alebo pohyb.
Thajská – Možno ju prirovnať k strečingu. Pri tradičnej masáži sa nepoužívajú oleje ani iné prísady, ide skôr o naťahovanie, pri ktorom terapeut využíva celé svoje telo. Stláčanie akupresúrnych bodov uvoľní tok energie.
Reflexná – Väčšinou sa sústreďuje na chodidlá. Je na nich približne sedemdesiattisíc nervových zakončení. Stláčanie špecifických bodov stimuluje vnútorné orgány. Využíva sa aj ako diagnostická metóda. Bolesť pri tlaku na niektorý bod znamená problém orgánu, ktorý danému miestu zodpovedá.
Klasická – Pôsobí uvoľňujúco a regeneračne. Masér kožu trie rôznymi hmatmi a dynamikou. Aby sa mu ruky ľahšie kĺzali, využívajú sa pri nej oleje. Vychádza z takzvanej švédskej masáže, ktorú popísal prvýkrát študent Peter Ling